O víkendu 5 - 7. července se pod taktovkou zkušeného organizačního týmu Václava Kejře postavilo na plac 80 týmů v nejprestižnějším závodu německých ovčáků u nás. Dva závodníci byli z Polska, dva z Belgie, ostatní z ČR. Rozhodčí: stopy – MUDr. Jiří Tichý, poslušnost – Pierre Wahlström (Švédsko), Luboš Jánský – pomocný rozhodčí, obrana – Theodor Krajčí. Hlavní rozhodčí: Luboš Jánský. Figuranti: Jan Böhm, Jaroslav Vyhnal, náhradník Jiří Mach.
Foto: Kamila Kudrnová

Čtěte dále
Publikováno: 9.7.2019 10:38:33
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Dnes začíná nejprestižnější akce pro chovatele a majitele německých ovčáků u nás - 29. mezinárodní mistrovství Českého klubu německých ovčáků v Roudnici nad Labem ve sportovním areálu Vědomice a potrvá až do neděle. Hostit bude přes 80 závodníků převážně z ČR, 4 závodníci jsou ze zahraničí.
Rozhodčí: A – stopy – MUDr. Jiří Tichý, B – poslušnost – Pierre Wahlström (Švédsko), Luboš Jánský – pomocný rozhodčí, C – obrana – Theodor Krajčí. Hlavní rozhodčí: Luboš Jánský. Figuranti: Jan Böhm, Jaroslav Vyhnal, náhradník Jiří Mach.

Čtěte dále
Publikováno: 5.7.2019 9:10:18
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Gladiátory jdoucí do arény mi připomínaly dvojice nastupující na plac IGP Mistrovství světa belgických ovčáků v Písku. Seděli jsme s kamarády na tribuně a člověku běhal mráz po zádech, když do kotle šli naši. Nádherné výkony! Jsou to borci! Hrdost a respekt – to jsou pocity, které jsem si z Písku odvezla. Ale napadaly mě i věci, o kterých se moc nemluví, nebo si je nepřečtete veřejně…
Upřímně fandím každému, kdo si troufne na organizování jakékoli akce. Obdivuji pořadatelský tým, který stojí za letošním FMBB. Nechci a ani nedokážu si představit onu práci začínající mnoho měsíců před konáním a vypětí ve dnech konání. Díky! Co mě zamrzelo? Byla jsem smutná z průběhu losování startovních čísel právě na IGP. V hale seděli jen závodníci, kteří před halu původně přišli i se svými vlajkami ve skupinách podle zemí s viditelným natěšením a očekáváním věcí příštích. Ale proběhlo jen odosobněné losování. Za ticha. Tedy až na českou ekipu, ale bylo nás opravdu pár. A mě poprvé napadlo: kde jsou všichni Češi, kamarádi našich reprezentantů, kteří dávají lajky a drží palce na sociálních sítích? Proč nepřišli?

Čtěte dále
Publikováno: 2.7.2019 14:52:09
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V sobotu 22. června 2019 došlo v průběhu mezinárodní výstavy Intercanis Brno k nadmíru smutné události. Zhruba ve 13:30 hod požádala vystavovatelka o pomoc při záchraně dvou fen retrívrů. Ponechala je zavřené v autě a výsledkem bylo život ohrožující přehřátí (hypertemie) obou fen. Službukonající veterinář byl k dispozici během 2 minut. Jedné fence ale již pomoci nemohl, druhou se povedlo oživit. Případ značně otřásl kynologickou i nekynologickou veřejností. Nikdo asi nepochybuje o tom, že to nebyl ze strany vystavovatelky zlý úmysl, ale velmi závažným způsobem zanedbala péči o své psy. Případem se zabýval chovatelský klub, jehož členkou vystavovatelka je, a také nejbližší předsednictvo Českomoravské kynologické unie. Výsledkem je zákaz účasti na výstavách a dalších kynologických akcích (např. zkouškách) pořádaných v rámci Českomoravské kynologické unie. Zároveň bude o zákazu informováno vedení FCI, které by jej mělo rozšířit na všechny své členské státy. Dalším opatřením je dvouletý zákaz zápisu vrhů na chovatelskou stanici vystavovatelky. Je možné, že tím postih chovatelky nekončí, protože vše vyšetřovala policie s tím, že se jedná o podezření na týrání zvířat.

Čtěte dále
Publikováno: 27.6.2019 12:38:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Málokterá potravina je označována tolika superlativy jako přepuštěné máslo. Pět tisíc let stará ajurvédská medicína věří, že posiluje zdroj životní energie, ojas, který je základem imunity a tělesné a psychické pohody. Ghí má prostě spousty plusů, a to i pro psy. V článku MVDr. M. Štourače, CSc., který najdete v novém, 7. vydání našeho časopisu, se dočtete, proč je ghí vnímáno jako jedna z nejefektivnějších konzervačních látek, potravin a léčiv. „Na chuť mu přichází i Evropa, včetně naší kuchyně. A jak už to bývá, co je dobré pro nás, vyzkoušíme dát i našemu psovi. Na přednáškách se setkávám s lidmi, kteří ghí znají a skutečně ho svým psům dávají. Mnohdy však ani netuší, jaký může mít ghí pro organismus psa význam, prostě je zdravé (a drahé).“

Čtěte dále
Publikováno: 27.6.2019 11:13:13
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Prázdniny se blíží mílovými kroky. Chystáte se na dovolenou i se svým psem? Jistě vám přijdou vhod naše rady a tipy, jak prožít chvíle volna za hranicemi všedních dní v klidu, v pohodě a bez stresu. Jen tak můžeme provětrat mysl a načerpat síly, a k tomu nám může pomoct váš čtyřnohý parťák. Rovněž vám poradíme, jak správně vybírat a používat postroj.

Plemenem měsíce je pes s pěti P – bígl. Z jeho portrétu se dozvíte zajímavosti o historii, chovu i povaze, přinášíme vám zajímavosti o sportu zvaném beagling a příbuzných honičů se týká i náš kvíz.

Víte, co je to ghí a jaký je jeho význam ve výživě psů? Právě ghí je hlavním tématem materiálu od MVDr. Milana Štourače. Přinášíme vám i příběh odchovu 11 štěňat německých dog na kozím mléku. Zkusíte si tipnout, kolik litrů denně tahle smečka vypila?

Čtěte dále
Publikováno: 20.6.2019 19:09:40
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Víme, co znamená, když se hýbe šest nohou naráz, když dvě srdce bijí najednou a když se těšíme z jedné hrdosti! Děláme vše proto, aby co nejvíce účastníků mohlo zažít tento pocit a z vlastní zkušeností víme, že to je pocit nepopsatelný! Ano, je spuštěno přihlašování na Hard Dog Race!
Hard Dog Race je překážkový závod, který absolvují psi se svými majiteli. Společnými silami musejí překonat speciálně sestavené překážky, dále hromady bahna, litry vody a také trpké kopce. K účasti na závodu nepotřebuje ani jeden z nich žádný speciální výcvik.
Závodit může pes jakéhokoliv plemene. Cílem všech závodů je poskytnout účastníkům i divákům nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Publikováno: 19.6.2019 14:54:13
Kategorie: Výcvik a sport

O tom, jak se  žije a především cvičí s impozantní německou dogou, jsme si povídali v aktuálním čísle 6 s Janou Širokou, jejíž Benjie je má složenou i nejvyšší obranářskou zkouškou SPr3!
Dozvíte se, jak vypadá každodenní soužití s psím obrem (a jeho slinami), jak se s ním cvičí, ale představíme vám i zkoušku SPr3 pohledem Jany Široké. "SPr3 je jednooddílová zkouška – obrana podle IGP3 (předtím IPO3). Pro složení této zkoušky jsme nejprve museli zvládnout základní zkoušku z poslušnosti – BH. Poté jsme mohli začít s obranou. Nejjednodušší je SPr1, následuje SPr2 a zkouškou nejvyšší a nejtěžší je SPr3. Tyto zkoušky se musí skládat postupně od nejnižšího stupně po ten nejvyšší. Obsahuje tyto cviky: Vyhledání figuranta (6 zástěn) – pes musí oběhnout šest zástěn a v té poslední označit figuranta. S tímto cvikem jsme měli trošku problém. Pes má velký tah na figuranta a na této zkoušce tedy všechny zástěny bohužel neoběhl a zamířil si to rovnou do té poslední, na figuranta. Musela jsem tedy počítat s bodovou ztrátou, není to však důvod k úplné diskvalifikaci."

Čtěte dále
Publikováno: 19.6.2019 14:13:32
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

O víkendu 15. - 16. června proběhlo v Horní Bříze Mistrovství České republiky IGP3. Vedoucí akce: Jiří Škubal. Rozhodčí akce: A - Jaroslav Petráček, B - Miroslav Ryneš, C - Bc. Jiří Lasík (hlavní rozhodčí), David Rohlena (pomocný rozhodčí). Figuranti: Josef Kubec, Vojtěch Filip, Jan Kuncl (náhradník).

Čtěte dále
Publikováno: 17.6.2019 13:55:56
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Letošní EUROPEAN DOG SHOW spojená s výstavou Austrian Winner 2019 se koná ve dnech 14. - 16. června v rakouském Welsu. Držíme českým vystavovatelům palce a přejeme hodně štěstí. Budeme rádi, pokud se se svými úspěchy podělíte s naším časopisem. Fotografie svých úspěšných psů a své dojmy, zážitky, postřehy a zkušenosti nám posílejte na redakce@pespritelcloveka.cz.

Čtěte dále
Publikováno: 12.6.2019 14:28:26
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP
<<<123>>>