Smutná událost na výstavě v Brně

V sobotu 22. června 2019 došlo v průběhu mezinárodní výstavy Intercanis Brno k nadmíru smutné události. Zhruba ve 13:30 hod požádala vystavovatelka o pomoc při záchraně dvou fen retrívrů. Ponechala je zavřené v autě a výsledkem bylo život ohrožující přehřátí (hypertemie) obou fen. Službukonající veterinář byl k dispozici během 2 minut. Jedné fence ale již pomoci nemohl, druhou se povedlo oživit. Případ značně otřásl kynologickou i nekynologickou veřejností. Nikdo asi nepochybuje o tom, že to nebyl ze strany vystavovatelky zlý úmysl, ale velmi závažným způsobem zanedbala péči o své psy. Případem se zabýval chovatelský klub, jehož členkou vystavovatelka je, a také nejbližší předsednictvo Českomoravské kynologické unie. Výsledkem je zákaz účasti na výstavách a dalších kynologických akcích (např. zkouškách) pořádaných v rámci Českomoravské kynologické unie. Zároveň bude o zákazu informováno vedení FCI, které by jej mělo rozšířit na všechny své členské státy. Dalším opatřením je dvouletý zákaz zápisu vrhů na chovatelskou stanici vystavovatelky. Je možné, že tím postih chovatelky nekončí, protože vše vyšetřovala policie s tím, že se jedná o podezření na týrání zvířat.

Celý případ je dokladem toho, jak důležitý je požadavek Výstavního řádu FCI, který byl uveden v katalogu výstavy Inercanis Brno a v kterém se říká že: „Vystavovatelé na mezinárodních výstavách jsou zodpovědní za blaho svých psů. Je zakázáno vystavovat psa situaci, která by mohla ohrozit jeho zdravotní stav nebo blaho, jako např. ponechat jej ve vozidle za mimořádného vedra nebo zimy, resp. chovat se k němu hrubým způsobem. Porušení tohoto bude mít za následek vyloučení z daných i následujících výstav.“

Případ je také smutným poučením pro všechny majitele psů bez ohledu na to, zda se jedná o výstavu nebo nákup v obchodním centru. Neměli bychom zapomínat na to, že jsme za svoje čtyřnohé přátele zodpovědní.

Bc. Vladimíra Tichá, mluvčí ČMKU

Publikováno: 27.6.2019 12:38:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní