Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

<<<123>>>

Blíží se akce pod taktovkou Českomoravské kynologické unie, jež je určena pro všechny mladé a šikovné kynology. Opravdu všechny, protože své síly mohou poměřit hned v několika disciplínách – poslušnosti, agility, dogfrisbee, stopařině a junior handlingu. Opravdu nemusíte mít složeny žádné zkoušky, naopak – můžete si na této akci vyzkoušet, jak jste či nejste připraveni složit zkoušky jinde. Zde máte jistotu: 1) velmi vlídných a vstřícných rozhodčích, 2) pohodové atmosféry, 3) NIC neplatíte – ani startovné, ba dokonce ani ubytování a stravu!

Čtěte dále
Publikováno: 12.6.2019 13:12:02
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ
Chovatelé a majitelé velšteriérů POZOR!

Do připravovaného portrétu hledáme kvalitní fotografie velšteriérů - postoje, portréty hlav, úprava srsti (před a po úpravě), výstavy, lovecký výcvik, sporty, chov, štěňata, ze života. Fotografie posílejte v plné kvalitě (600 kB min.) na redakce@pespritelcloveka.cz do 20. června. Všechny fotografie budou automaticky zařazeny do fotosoutěže s tímto plemenem.
Foto: J. Tichý

Publikováno: 12.6.2019 10:12:12
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Ano, je to pravda. Dne 1. ledna 2020 vstoupí v platnost další ustanovení novelizovaného zákona, která udává nová pravidla pro vakcinaci proti vzteklině. Ta se týkají všech psů bez ohledu na plemeno, praktické využití a složené zkoušky. Majitelé psů vědí, nebo přesněji řečeno měli by vědět, že jsou ze zákona povinni zajistit, aby byli „psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stáří od 3 do 6 měsíců platně očkováni proti vzteklině a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni, uchovávat doklad o očkování po dobu platnosti očkování a na požádání jej předložit úřednímu veterinárnímu lékaři”. Nový požadavek zákona říká, že: „Očkování psa proti vzteklině je platné, pouze pokud pes splňuje podmínky na označení zvířat v zájmovém chovu stanovené v čl. 17 odst. 1 předpisu Evropské unie o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu, 65) s výjimkou psa, který byl označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa. Identifikačním číslem psa se rozumí alfanumerický kód zobrazený transpondérem, který umožňuje zjistit totožnost konkrétního psa”. Pokud si někdo bude chtít přesné znění požadavku ověřit, musí si otevřít znění Zákona platné od 1. 1. 2020. V současně platném znění ustanovení nenajdete.
Pro někoho možná je řeč zákona příliš složitá. Srozumitelně řečeno: s platností od 1. 1. 2020 nebude moci veterinář naočkovat proti vzteklině psa, který není identifikačně označen čipem. Výjimku tvoří psi označení čitelným tetováním před datem 3. 7. 2011. V praxi to znamená problém pro celou řadu loveckých plemen. Mají-li mít štěňata průkazy původu, musí být identifikačně označena. Kynologické předpisy zatím uznávají jak tetování, tak čipování. Jen požadují, aby byl vrh označen stejným způsobem jako celek. Celá řada chovatelských klubů své odchovy tetuje. Českomoravská kynologická unie zatím neuvažuje o tom, že by jako identifikační označení psů s průkazem původu uznávala jen čipování. Chovatelské kluby ale mají o čem přemýšlet. Zůstanou-li u tetování, budou muset majitelé psů nechat své čtyřnohé pomocníky ještě jednou identifikačně označit čipem kvůli vakcinaci proti vzteklině, která je ze zákona povinná.

Čtěte dále
Publikováno: 11.6.2019 15:43:13
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dovolujeme si Vás pozvat na 10. ročník vrcholné soutěže majitelů asistenčních psů „Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních psů 2019“ a 15. ročník vrcholné soutěže majitelů vodících psů „Mistrovství České republiky ve výkonu vodicích psů 2019“. Obě soutěže jsou pořádané pod záštitou radního MČ Praha 5, JUDr. Petra Lachnita.

Čtěte dále
Publikováno: 5.6.2019 7:11:54
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Dopravní předpisy jsou neúprosné. Jízda na kole se psem na silnici, kterého má cyklista pouze na vodítku ve své ruce, se hodnotí jako přestupek a jestliže vás přistihnou, obvyklá pokuta je 1000 Kč, což dovede výjezd s pejskem pořádně otrávit. I ovladatelný a běhu u kola naučený pes se může lehko stát účastníkem dopravní nehody, a s ním stejně i vy. Stačí, když ho náhle napadne cizí pes, běžící kolem. Pro bezpečnou a příjemnou projížďku vyberte proto raději lesní či polní stezku, kde zároveň nebudou trpět polštářky tlapek psa a zmírní se otřesy páteře, které tvrdý asfalt nesvědčí. Velké téma, navíc s poradnou MVDr. Milana Štourače, který odpovídá na otázku čtenáře: "Pane doktore, co si myslíte, je pro psa vhodný, přínosný běh u kola? A pokud ano, v jakém věku psa začít?", najdete v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji! Kromě toho jsme pro vás otestovali sedačku na kolo pro malé psy.

Čtěte dále
Publikováno: 3.6.2019 13:03:14
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Cestovali jste letadlem se psem? Napište nám!

Máte osobní zkušenosti s cestováním se psem letadlem, ať již na dovolenou, výstavu, závody či kvůli krytí? Napište nám, kam a s kterou leteckou společností jste letěli, své rady, zkušenosti, na co se nesmí zapomenout, jak to zvládl pes, jak se o psa staral letištní personál apod. Pošlete nám i své fotografie z letiště či cest. Pište na adresu redakce@pespritelcloveka.cz do 14. června.

Ilustrační foto: I. Kremličková

Publikováno: 3.6.2019 11:48:17
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ač dnes jsou dnes školky pro štěňata prezentovány jako něco bezpodmínečně nutného ke správnému psychickému a sociálnímu chování štěněte, NENÍ tomu tak. Nemůžu pochopit, že si někdo pořídí štěně, aby jej denně na několik hodin hodil do psí školky a vyzvedl si jej poté unaveného a „vychovaného“. Co myslíte, vytvoří si tak se psem vážně pevný vztah? Vztah se tvoří prožíváním každodenního života SPOLEČNĚ. Tak se učíte číst svého psa a on vás, znáte jeho řeč těla a on vaši, až dojdete do bodu, kdy slov/povelů není třeba. Ale JE TO SPOLEČNÁ CESTA! Pokud chcete se štěnětem navštěvovat školku pro štěně společně, je to něco jiného, byť i zde NIKOLI nezbytně nutného. Jak ale poznat dobrou školu pro štěňata? Jakých věcí si všímat? To je naše velké téma v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji.

Čtěte dále
Publikováno: 28.5.2019 11:47:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Od 1. ledna 2020 čeká všechny chovatele i majitele psů velká novinka – povinné čipování v návaznosti na očkování proti vzteklině. Co je to čip a čipování? Jak se novela zákona dotkne chovatelů, kteří své odchovy dodnes pouze tetují? Pomůže tento zákon v boji proti množírnám? Vše o čipování se dozvíte z velkého tématu měsíce na 7 stranách.

Ač to tak nyní podle počasí nevypadá, léto je za rohem a s prvními teplými dny mnozí z nás vytahují kolo nebo koloběžku a chystají se do přírody i se svým čtyřnohým parťákem. Jak je to však s vedením psa u kola z hlediska právních předpisů? I to je naše téma a přidali jsme i test sedačky na kolo pro psa!

Proč dochází k pokousání psem? – tuto otázku si položil František Hrach, známý především jako majitel bílé kanadské vlčice Lupíny a jejího syna. Znáte kyblíčkovou hru? Pojďme se podívat na jednoduchou hru, která vám může pomoci například při pro psa nepříjemné situaci, jako je čištění uší. Věnujeme se také školkám pro psy a štěňata – jsou nezbytné, anebo jde pouze o výnosný byznys? Na co si dát pozor a jak poznat tu správnou?

Plemenem měsíce je appenzellský salašnický pes, kterého vám představíme hlavně jako skvělého pracanta a všestranného psa pro různé druhy sportů a aktivit. Znáte jeho příbuzného appenzellského shilta? I o něm se dočtete v samostatném článku. Z méně známých plemen se podíváme na rumunského obra carpatina – dodnes neúnavného strážce horských stád a usedlostí.

Čtěte dále
Publikováno: 23.5.2019 13:28:21
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Chovatelé a majitelé bíglů - POZOR!

Do připravovaného portrétu plemene bígl hledáme kvalitní fotografie plemene - postoje všech barev, portréty hlav, sporty, myslivost, štěňata, chov, ze života atd. Kvalitní snímky ideálně v plné velikosti (600 kB minimálně) bez úprav posílejte na redakce@pespritelcloveka.cz do 31. května. Všechny zaslané fotografie budou automaticky zařazeny do následné fotosoutěže s tímto plemenem.

Publikováno: 23.5.2019 10:45:22
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VI. skupina

Případ zastřelené feny australského ovčáka na Pelhřimovsku opět (minimálně na internetových diskusích) rozdmýchal emoce na téma nepsané, ale zuřící války mezi myslivci a pejskaři. Jedni druhé osočují z lecčeho, obě skupiny se ohánějí zákonem a předpisy, ale kde je pravda? A hlavně, jak se tedy my, pejskaři, máme chovat v přírodě, aby byli naši čtyřnozí parťáci v bezpečí? Někteří z pejskařů se možná setkali s nepříjemným jednáním myslivce, který se na ně osočil, že
mají psa v lese či na poli na volno. A mnozí myslivci se denně setkávají s pejskaři, jejichž psi štvou zvěř. To vzájemným dobrým vztahům rozhodně nepřidává.

Co na to zákony? Kdo smí zastřelit psa?

Čtěte dále
Publikováno: 10.5.2019 11:12:14
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost
<<<123>>>