Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

O víkendu 6.-7.4.2019 se konal závod agility Milovice Cup a Mistrovství ČR PRT, JRT, BRT a pyrenejských ovčáků. Místo konání je již teriérům třetí rok dobře známé, pyrenejští ovčáci měli zde své mistrovství poprvé. Ranč Milovice se nachází nedaleko Kroměříže. Je to krásný moderní areál, který nám poskytuje velikou plochu s nebořivým pískem, restauraci a ubytování v pokojích s výhledem na parkur. Také malebné okolí, výhled na lesy a venčení v přírodě dodává celému závodu atmosféru. Závodu se zúčastnilo oba dny téměř 100 týmů a více než polovinu tvořila plemena vybraných teriérů a pyrenejští ovčáci, včetně zahraničních účastníků a psů bez PP.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2019 14:52:54
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Svátky jara přicházejí spolu s květnovým číslem Psa přítele člověka. Čeká na vás opět velká porce pohodového čtení nejen pro volné velikonoční chvilky. Hned v úvodu najdete pozvánku na Mistrovství světa belgických ovčáků, které se uskuteční ve dnech 6. – 12. května v Písku, z pohledu čísel. Počty přihlášených psů jsou neuvěřitelné, stejně jako podívaná, která nás čeká na jediném místě. Nenechte si ujít tento velký kynologický svátek!

V Tématu měsíce se věnujeme socializaci a chování – věřte, že dnešní výkřiky typu „ať si hlavně štěně hraje s ostatními psy, hromadné vycházky štěně naučí, jak se chovat“ nejsou pravdivé a mohou naopak odstartovat problémy psa ve vztahu k jiným psům. Co má být ve skutečnosti socializace, na co si dát pozor? Nejen na tyto otázky najdete u nás odpovědi. Ač je to zvláštní, mnoho lidí neumí číst v mimice psa, v řeči jeho těla a dalších signálech, které k nám pes vysílá. Začínáme tedy seriál, kdy si na fotografiích ze života velmi různorodé smečky budeme vyprávět příběh…

Plemenem měsíce je poklad severu – sibiřský husky. Jeho zajímavá historie je obšírně popsaná v portrétu plemene a přinášíme také rozhovory s poradkyní chovu a musherem. Nejbližšími příbuznými huskyho jsou bezesporu lajky – představíme si jednu z nich, jakutskou lajku.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2019 12:15:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

12. - 14.dubna 2019 v rekreačním areálu Jezero Vojkovice u Kralup nad Vltavou                                

Mezinárodní mistrovství služebních psů pořádá Kynologické sdružení TART CZ 2001 Mělník ve spolupráci se Sportovním policejním spolkem – Prezídia Praha pod záštitou starosty města Mělníka MVDr. Ctirada Mikeše. Poprvé se mezinárodní mistrovství konalo v březnu 2005 a od té doby mělničtí kynologové už tradičně na jaře tímto šampionátem otevírají soutěžní kynologickou „top“ sezónu v Česku.
Na Mezinárodním mistrovství se soutěží v těchto kategoriích: Všestrannost, stopy, obrana jak jednotlivci, tak i dvoučlenná družstva. Psi a psovodi z kategorie všestranných se automaticky vyhodnocují i v kategorii stopařů a obranářů. Sobotní dopolední Vložený závod umožňuje mladým kynologům a mladým psům získat první soutěžní zkušenosti. Závod není omezen rasou psa, ale stavba jeho těla musí odpovídat uvedeným disciplinám, které by měl zvládnout každý pes, jako je poslušnost, nebo odvaha při obraně.

Čtěte dále
Publikováno: 11.4.2019 10:38:06
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: TART

Pokud byste se podívali na základ všech možných problémů a chování vašeho psa, které vám vadí, možná s překvapením zjistíte, že je stejný…. Váš pes chce věci TEĎ a HNED. Neudrží svou pozornost, nevydrží chvilku v klidu. Ne, není hyperaktivní! Ne, není nemocný a nepotřebuje psího psychologa! Je to normální chování nevychovaného psa, který nemá hranice, mantinely, neví, co má dělat. Jediný, kdo toto chování může změnit jste VY! Jak? Pojďme si představit pár cviků, ve kterých se zaměříme na posílení schopnosti psa ovládnout se, vydržet v klidu, dát vám pozornost. To je totiž základ spolupráce, spokojeného života a ovladatelného psa. Tak pojďme na to!

Čtěte dále
Publikováno: 8.4.2019 16:59:29
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Za předpokladu, že jste zájemce o štěně, máte vybrané plemeno a máte alespoň rámcové plány pro další život štěněte, je dobré se zajímat o jeho rodiče. Proč je to důležité?

Příbuznost
První, kdo by měl o rodičích a pokud možno i dalších generacích předků vědět maximum, je chovatel. Ten by měl mít na svých webových stránkách alespoň základní údaje o rodičích plánovaného vrhu. V současné době jsou v módě upoutávky ve formě „svatebních oznámení“, kde naleznete alespoň jména rodičů a jejich tituly nebo i základní zdravotní výsledky. Důkladnější chovatel napíše i důvod, proč se pro toto spojení rozhodl, jaké jsou přednosti obou rodičů. Bohužel, konkurence je veliká a o nedostatcích se nic nedozvíte. I pro velmi slušného chovatele by byla pomluva, zejména na sociálních sítích, likvidační. Někteří chovatelé dají na web i předběžný rodokmen štěňat nebo odkaz na plemennou knihu, kde je možné si zjistit stupeň příbuznosti.

Čtěte dále
Publikováno: 2.4.2019 14:23:32
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Významné životní jubileum

Dne 13. 3. 2019 se dožil 90 let čestný člen Klubu chovatelů kníračů doc. MVDr. Zdeněk Procházka, DrSc., bývalý dlouholetý rozhodčí exterieru, poradce chovu, chovatel kníračů a autor mnoha kynologických publikací.

Přejeme mu pevné zdraví a hodně životního elánu.

MVDr. Petr Pavelek za Klub chovatelů kníračů ČR

Publikováno: 2.4.2019 10:06:33
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

O víkendu se v chorvatském Zadaru konalo Mistrovství světa francouzských ovčáků v IGP a obedienci. Výsledky našich jsou skvělé:

Čtěte dále
Publikováno: 2.4.2019 9:12:47
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Dnes 29. března začíná v chorvatském Zadaru Mistrovství světa francouzských ovčáků v IGP a obedienci a potrvá až do neděle. Na startovní listině je zapsáno z ČR 10 soutěžících psovodů s 11 psy plemen briard, beauceron a flanderský bouvier v kategoriích IGP3, IGP2, IGP1, FPr3 a FPr2. Rozhodčí: stopa + obrana - Miran Mars (Slovinsko), poslušnost - Nedad Novak (Chorvatsko). Držíme našim palce!

Čtěte dále
Publikováno: 29.3.2019 13:37:24
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO
Chovatelé a majitelé tibetských dog - POZOR!

Hledáme fotografie tibetských dog z chovu, ze života, postoje, portréty hlav, štěňata atd. Napište nám o svých tibetských parťácích a pošlete fotografie v minimální velikosti 600 kB na redakce@pespritelcloveka.cz.

Všechny fotografie budou automaticky zařazeny do fotosoutěže s tímto plemenem. Fotky posílejte nejpozději do 15. dubna.

Foto: E. Kmiecová

Publikováno: 26.3.2019 11:40:33
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Jaro přichází mílovými kroky a s ním i dubnové číslo Pes přítel člověka.
Téma měsíce je poněkud smutné, ale jsme přesvědčeni, že o nepravostech a ubližování psům je třeba jak mluvit, tak proti nim bojovat. A bohužel, ne všichni, co vykřikují o své pomoci psům, skutečně pomáhají. „Převýchova“ psa „lopatou“, ani zmizení a smrt psů svěřených „odborníkům“ není u nás nic nového… Představíme vám smutnou kauzu Bull Azylu v Čáslavi, jenž sliboval převýchovu agresivních psů, z nichž desítky se pohřešují. Musíme si zvyknout na fakt, že ne každý, kdo vystupuje, prezentuje se jako člověk pomáhající psům, takový ve skutečnosti je. I v této sféře je čím dál víc podvodníků, zištných manipulátorů, tyranů a psychopatů.
Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba sledovat při koupi psa, je jeho rodokmen. Jak v něm číst a co říkají jednotlivé položky a údaje, se dozvíte v článku Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte. V rubrice Chov si můžete přečíst příběh vozíčkáře Shaggyho, pro něhož ochrnutím život nekončí.
Plemenem měsíce je dobrman – vznešený, ušlechtilý, ale aktivní a pracovitý pes. Přečtěte si jeho portrét, rozhovor s poradkyní chovu i dalšími chovateli a výcvikáři, a také články v rubrice Veterina o zdravotních potížích týkajících se právě dobrmanů – „tanec“ dobrmanů (Dancing Doberman Disease) a wobbler syndrom. Také přinášíme pohled na albinismus vyskytující se u tohoto plemene.

Čtěte dále
Publikováno: 21.3.2019 15:35:25
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní